Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası

Trim'in Manevraya Etkisi

Hakan Tüylü
30 Nisan 2012 - 08:59
Yorumlar : 3

Başa trimli gemide pivot pointin önündeki su altı alanı kıça trimlidekine göre daha fazla olduğundan daha fazla dirençle karşılaşır.Baş taraftaki bu kuvvet pivot pointi kıça yaklaştırır ve dümen kuvvet kolu kısalır.Tüm bunlarla bir

Başa trimli gemide pivot pointin önündeki su altı alanı kıça trimlidekine göre daha fazla olduğundan daha fazla dirençle karşılaşır.Baş taraftaki bu kuvvet pivot pointi kıça yaklaştırır ve dümen kuvvet kolu kısalır.Tüm bunlarla birlikte başa trimli yada boş gemilerde pervane yeteri kadar derinde olmadığından dümen üzerine düşük thrust sağlarlar bu da dümen momentini zayıflatır.


Dönüş başladığında baş tarafın büyük dönüş momentumuna karşılık kıç tarafta küçük dümen momenti vardır.Geminin başlı olması geminin manevrasını,dümen dinlemesini güçleştirir.Bu tip gemilerde dönüşü başlatmak zaman alır ve durdurmak daha çok zaman alır.Dönüş sırasında pivot pointle baş taraf arasında oluşan kuvvetli yana direnç, dönüş dairesinin normalden daha dar dairede olmasına sebep olur.
Kıça trimli gemilerde ise pivot pointin gerisinde yani kıça doğru daha fazla su altı alanı vardır.Gemi ileri yoldayken yada dönüş yapıyorsa baş taraftaki su basıncı daha azdır.Pivot point oldukça baştadır, dümen kuvvet kolu uzundur.Aynı zamanda pervane oldukça diptedir ve dümen yelpazesi üzerinde çok iyi thrust sağlar.Dümen kuvveti ve momenti artar.

Başlı gemilerin dönüş daireleri daha geniştir.Bunun sebebi baş taraftaki daha az yana direnç ve pivot pointin gerisindeki uzun sualtı direnç alanıdır.Bu pivot noktasından kıça kadarki su altı alanı(karine,nin büyük kısmı) dönüşte drift angle'ı sınırlar dönüş açısının büyümesini engeller ve gemi daha geniş dairede döner.

Kısaca özetlersek:

1-Kesinlikle başa trimli seyir,manevra açısından tehlikelidir.Fakat artısı şudur,daha dar dairede döneriz.Ayrıca şu konuyuda belirtmem gerekir,even keel gemilerin bile manevrası tehlikelidir.Çünkü squat sebebiyle CB(block coefficient ) blok katsayısı 0,75 in üzerinde olan gemiler(tankerler,dökmeciler) ileri yolda nekadar even keel'im deseler de aslında başlıdırlar(bu konuyu yani squat'a daha sonra detaylı geleceğiz.yani neden başlı vs.) ve manevraları,dümen kontrolleri zordur.Bunun için ileride dar kanallar için sınırlamalar getirilebilir(mesela :liman kalkışta 1 m kiçlı olacak şeklinde.)

2-Kıça trimli gemilerin manevra kabiliyetleri iyidir(tabiki çok kıçlı olmamak kaydıyla).Dezavantajı daha geniş bir dairede döneriz.Buna dikkat etmemiz gerekir.YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı \ haberin tüm hakları Aktüel Deniz Haber Ajansı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı \ haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı \ haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.  Yorumlar
Tugrul Ermis - 2015-11-16 21:56:11

odev

Bi konuda siz buyuklerimden yardim almak isyiyorum benim bur performans odevim var ve hakkinda hiv bir net bilgiye ulasamiyorum yardimci olursaniz sevinirim odevim Draft trim meyilin gemi manevrasina etkisi

İlter GÖKCAN - 2012-05-23 11:48:25

ÖZETLEYECEK OLURSAK;

Hakan bey,
Yazınızı keyifle okumaktayız. Bende bu Trim'in Manevraya Etkisi başlıklı makaleden özetle aşağıda belirttiğim dört kural çıkartıyorum. Selamlar

Kural 1-Başa trimli gemide pivot pointin önündeki su altı alanı büyük olduğundan daha fazla dirençle karşılaşır. Tüm bunlarla birlikte başa trimli yada boş gemilerde pervane yeteri kadar derinde olmadığından dümen üzerine düşük thrust sağlarlar.
Kural 2-Geminin başlı olması dümen dinlemeyi güçleştirir. Bu tip gemilerde dönüşün başlaması ve durması zaman alır ancak dönüş dairesi normalden daha dar olur.
Kural 3-Kıça trimli gemilerde ise pivot pointin gerisinde daha fazla su altı alanı olduğundan baş taraftaki su basıncı daha az, pivot point oldukça başta, dümen kuvvet kolu daha uzun, aynı zamanda pervane oldukça diptedir ve dümen yelpazesi üzerinde çok iyi thrust sağlar.
Kural 4-Başlı gemiler daha dar bir dairede, kıçlı gemiler ise daha geniş bir dairede dönerler.

İlter GÖKCAN - 2012-05-23 11:42:57

BİLGİ

Hakan bey bu makalenizde başlı gemilerle ilgili ;

“Dönüş sırasında pivot pointle baş taraf arasında oluşan kuvvetli yana direnç, dönüş dairesinin normalden daha dar dairede olmasına sebep olur.”
“Başlı gemilerin dönüş daireleri daha geniştir”

İfadeleri var bu iki ifadede başlı gemiler için kullanıldığından sanki çelişiyorlar gibi bilginize.. 
 Köşe Yazıları
 
 Anı Köşesi

 Foto Galeri
 
 Video Galeri