Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası

Tekneler limana yanaşmadı, belediye zarar etti

13 Temmuz 2013 - 16:14
GÜNDEM
Yorumlar : 0

Muğla’nın Marmaris İlçesi Bozburun Beldesi yat turizminin en gözde noktası olmasına rağmen beldedeki tek limanı kiralayan belediye zarar etti

Milyonluk tekneler bağlama parası vermemek için limana girmek yerine açığa demirleyince Belediye Başkanı CHP'li Cemil Şener isyan etti, "Yedi yıldızlı tatil mavi tura çıkanlar eğer bağlama ücretini düşünüyorsa durum kötü demektir" dedi.

Mavinin her tonunu barındıran korunaklı koyları, akvaryumu andıran deniziyle tüm denizcilerin rüyalarını süsleyen Bozburun'un Belediye Başkanı Cemil Şener, bir sıkıntıyı dile getirdi. Birçok turistik beldede tekne bağlayacak yer olmadığı için denizcilerin ve turizmcilerin şikayet ettiğini hatırlatan Şener, beldelerinde 80 tekne kapasiteli limanın boş kaldığından yakındı.

Şener, Bozburun’u ziyaret eden teknelerin büyük kısmının açıkta demirleyip ihtiyaçlarını beldeden karşıladığını anlattı. Şener, "Limanımız 18- 20 metrelik 50, normal kotra dediğimiz 10-12 metrelik olursa 80 tekne alabiliyor. Özellikle Bozburun’a sürekli gelen kotralar bunu alışkanlık haline getirdi ve nedense limana yanaşmıyor. Limana yanaşsa günlük 50, haftalık ise 315 lira ücret alacağız ki bunun içine elektrik ve su da dahil. Açıkta demirleyen bir de katı atığını getirip atıyor, tek kuruş ödemeden Bozburun’dan ayrılıyor. Eğer esnaftan alış veriş yapıyorsa tek faydası bu oluyor. Yedi yıldızlı tatil denilen, mavi tura çıkanlar eğer bağlama ücretini düşünüyorsa durum kötü demektir, vay halimize" dedi.

Cemil Şener, aynı bölgede pansiyon ve apartların önüne yapılan güneşlenme bandından da şimdiye kadar üç yer dışında tek kuruş alamadıklarını da kaydetti. Başkan Şener, "Belediye olarak burada metrekare başına 20 lira ücret alıyoruz. 18 yer ile şu anda icralık durumdayız. 400 metrekarelik alan kullanan var. Bunların normalde 8 bin lira ödemeleri gerekiyor, ama alamadık" diye konuştu.

Başkan Şener, liman ve güneşlenme bandını Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'yla anlaşma yaparak kiraladıklarını anlattı. Başkan Şener, "Üç yıllık sözleşmemiz 26 Temmuz 2011 yılında başladı. Bu sene sezon bitimiyle son bulacak. Sözleşme gereği kazancın yüzde 36’sı Özel Çevre Koruma’ya ödenecekti. Bozburun’da artık sezon 2 ay. Şu anda para alamadığımız için sözleşmemiz 2013 yılında bittiği zaman sanırım tekrar bize vermeyecekler. Buraları hazine işletirse işte o zaman millet yanar. Çünkü hazine fiyatları çok yüksek ve bakalım o zaman bize 8 bin lirayı ödemeyenler 50 - 60 bin lirayı hazineye nasıl ödeyecek?" dedi.

Limana tekne bağlama ücretleri

Bozburun Limanı’na bağlanan 8 - 10 metrelik tekneler günlük 45, haftalık 275, aylık bin 50, altı aylık bin 980 ve yıllık 3 bin 300 lira, 10 -12 metrelik tekneler günlük 50, haftalık 315, aylık bin 180, altı aylık 2 bin 200 ve yıllık 3 bin 850 lira, 32 - 35 metrelik tekneler günlük 110, haftalık 690, aylık 2 bin 640, altı aylık 5 bin 500 ve yıllık 5 bin 830 lira ödemek zorunda. Katamaranların da günlük bağlama parası 90, haftalık bağlama parası 540, aylık bağlama parası 650, altı aylık bağlama parası 4 bin 400 ve yıllık bağlama parası 6 bin 600 lira.YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı \ haberin tüm hakları Aktüel Deniz Haber Ajansı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı \ haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı \ haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur .... 
 Köşe Yazıları
 
 Anı Köşesi

 Foto Galeri
 
 Video Galeri