Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası

Antarktikada araştırma üssü kurulmalı

17 Haziran 2013 - 13:58
GÜNDEM
Yorumlar : 0

25 ülkenin bilimsel araştırmalar yapmak üzere üs kurduğu Antarktika kıtasında Türkiye'nin de üs kurması konusunda çalışmalar sürüyor.


Antarktikada bilimsel üs kurulması için 30 Nisan günü gerçekleşen çalıştayın ikincisi İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde gerçekleşti.

Ülkemizin bilimde geldiği nokta, har alanda araştırma yapabilecek kadroların bulunması, Antarktikada 2015 yılında bşr bilim üssü kurulması için ümit veriyor. Bu doğrultuda çeşitli çalışmalar ve çalıştaylar gerçekleştiriliyor.

Düzenlenen çalıştaylara devlet kademelerinden yetkililer de katılıyor. İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla yerleşkesinde düzenlenen çalıştaya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Barış Kalkavan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilisi Murat Turan, İTÜ DF Dekanı Nil Güler, Türk Deniz Araştırmaları Vakfından Bayram Öztürk ve çeşitli kadrolardan akademisyenler katıldı.

Çalıştayın ilk konuşmacısı olan Nil Güler, Antarktikaya çeşitli yolculuklar yapıldığını fakat Osman Karasu'nun gerçekleştirdiği seferin üs kurulması yönündeki çalışmaları bir ivme kazandırdığını ifade etti. Antartikada yapılacak çalışmaların lojistik ayağında denizcilik olarak yer alacaklarını söyleyen Güler, "Bu çalışmanın çeşitli boyutları var. Çevre boyutu var, psikoloji boyutu var. Bir de biz denizcilik olarak oraya nasıl ulaşacağız konusu var. Bu anlamda bazı ülkelerde polar proğramlar var. Bu anlamda biz ne yapabiliriz bunları ele alıyoruz. Bugün burada gerçekleşen çalıştayda bu konuyu ele alacağız. Katılımlarından dolayı herkese teşekkür ediyorum ve başarılı bir çalıştay olacağına inanıyorum" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Barış Kalkavan da Bakanlık olarak konuyla ilgili yürütülen çalışmalar hakkın katılımcılara bilgiler aktardı. Bölgedeki çalışma kurallarını belirlemek için oluşturulan Arktik Konsey ve Türkiye ilişkilerine dair katılımcılara bilgi veren Kalkavan, ülkelerin Antartika kıtasında araştırma yapmalarının uluslar arası antlaşmalar dâhilinde olduğunu ve bu antlaşmalara tabi 50 devlet olduğunu belirtti.

Türkiye'nin bu antlaşmalara 1995 yılında taraf olduğunu belirten Kalkavan, "Malesef o dönemde yeterli donanıma sahip değildik. O nedenler henüz bölgede üss kurulamadı ve bir çalışma gerçekleşmedi. Artık yeterli donanıma sahibiz. Mevcut donanımlarımız ile çalışmalar yürüterek yapılacak araştırmalara katkı sağlamak istiyoruz. Bölgede çeşitli kaynakların varlığından söz ediliyor. Bir kesim bölgede 50 milyar ton petrol rezervi olduğunu iddia ediyor. İngilizler bu verileri yalanlarken bazı kesimler araştırma sonuçlarını beklemek gerektiği kanısında. Kıta üzerinde 28 ülke adına faaliyet gösteren 35 üss bulunuyor. Biz de bölgede kendi üssümüzü kurarak yapılacak araştırmalara katkı sağlamak ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli da bölgenin zengin canlı türlerine ve su kaynaklarına sahip olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Bölgede kobalt, altın, demir, kömür gibi minerallerin yanısıra petrol gibi dünyanın en değerli madenlerinin bulunduğunu ifade eden Şevli, 1995 yılında bölgede araştırma yapmanın kurallarını belirleyen anlaşmalara taraf olunmasına rağmen henüz bölgede Türkiye'nin bir araştırma üssü bulunmadığını söyledi. Ulaştırma Denizclik ve Haberleşme Bakanlığı olarak bölgede üss kurulmasını desteklediklerini ve Bakan Binali Yıldırım'ın çeşitli ortamlarda konuya ilişkin desteğini ifade ettiğini belirten Şevli, son yıllarda bölgede çalışma yapan ülkelerin henüz sahipsiz olan beyaz adanın zengin kaynaklarından pay alabilmek adına bazı çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına söz alan Murat Turan da bölgede yapılacak çalışmaları desteklediklerini, gelecek nesiller için son derece önem arz eden Antarktika kıtasının çevresel olarak korunmasının son derece önemli olduğunu belirtti.

Bölgede henüz bilinmeyen çeşitli kaynaklar olduğunu söyleyen Turan,"Bölgede üs kurulmasını destekliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarımız ile koordineli çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı \ haberin tüm hakları Aktüel Deniz Haber Ajansı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı \ haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı \ haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur .... 
 Köşe Yazıları
 
 Anı Köşesi

 Foto Galeri
 
 Video Galeri