Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası

Binali Yıldırım DTO'da konuştu

22 Haziran 2012 - 08:57
EDİTÖRDEN
Yorumlar : 0

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''2008-2011 yılları arasındaki fotoğraf tam tersine döndü. Şu anda gelişme sürecindeki ülkeler, kriz yaşayan gelişmiş ülkeleri fonluyorlar'' dedi.

Yıldırım, Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bütün farklı meslek gruplarının, sorunları açıkça dile getirdiğini belirtti.

Dünya ekonomisine bakıldığında 2001 yılının milat olduğunu, dünyada bütün ekonomilerin büyüme sürecine girdiğini ve aradan zaman geçtikçe bu büyümenin sanıldığı gibi gerçek olmayıp balon büyüme şeklinde gerçekleştiğinin görüldüğünü anlatan Yıldırım, balon ilk 2008'de ABD'de patladığını, sonra, patlayan balonun Avrupa'ya geldiğini ifade etti.

Yıldırım, Avro Bölgesi'nin şu anda bu krizin üstesinden gelmenin gayreti içerisinde bulunduğunu hatırlatarak, bu durumun Avrupa'da teker teker, birliğin lokomotifi durumundaki iktidarları değiştirdiğini ve bu değişimlerin devam edeceğini söyledi.

''Yunanistan'daki durum ortada, diğerleri de sırada bulunuyor. Rusya'da ve ABD'de seçim gerçekleşecek'' diyen Yıldırım, genelde bir hızlı iyileşmenin beklenmemesi gerektiğini dile getirdi.

ABD seçimleri de sonuçlanmadan küresel anlamda işin ne tarafa gideceğini keskin cümlelerle anlatmanın mümkün olmadığını aktaran Yıldırım, ''Avrupa'nın vaziyeti Yunanistan deneyimiyle tehlikeyi atlatmış gözüküyor. Tamirat ve rehabilitasyona hız verilmeli. Türkiye'de ise 2001'de başlayan büyüme, AB ile ABD'deki hormonlu büyüme gibi değil. Türkiye'de ekonomide daralma süreci yaşanmadı, yer yer stresler oluştu ama Türkiye büyümeyi başardı'' diye konuştu.
   
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları
   
Derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye'deki iyileştirmelere ilişkin bahane uydurduğunu belirten Yıldırım, şunları söyledi:

''Buna rağmen Türkiye'de bir kriz tehdidi algısı oluşturulmaya çalışıldı. Sonra 'cari açık' dendi. 'Kriz kapıda' dendi. En son bize, 'Eğer cari açığı kontrol altına alırsanız, büyümeyi de başarırsanız, sizi ayakta alkışlayacağız' dediler. Türkiye'de cari açık azalıyor. Cari açık azalırken, ekonominin soğuması lazım ama cari açığımız azalmasına rağmen büyümemiz devam ediyor. Ayakta alkışlayacakları durumu gerçekleştirdik ama biz alkış falan beklemiyoruz. Kendilerince küçük bir hareket yaptılar. Tahvil piyasası notunu yükselttiler. En azından yaşadıkları mahcubiyeti ortadan kaldırmak için böyle bir şey yaptılar.''

Yıldırım, 2001 krizinden sonra gelişmiş G8'lerin, dünya ekonomisini yola koymak için Dünya Bankası, IMF gibi kuruluşları kullanarak az gelişmiş ülkeleri fonlama diyetine gittiğini belirterek, ''Türkiye önemli miktarda fon kullandı. Önemli ölçüde ödendi. 2008-2011 yılları arasındaki fotoğraf tam tersine döndü. Şu anda gelişme sürecindeki ülkeler, kriz yaşayan gelişmiş ülkeleri fonluyorlar'' şeklinde konuştu.


Yıldırım, ''Türkiye nereden nereye geldi- Ülkemizi hiç küçük görmeyelim, başarıyı yabana atmayalım. Bunun arkasında güven ve istikrar var. 10 yıldır bu millet güçlü bir iktidara güvendi ve desteğini arttırdı ve Türkiye zor olanı başardı. Çin'den sonra en büyük büyümeyi yakalayan Türkiye oldu. Türkiye'ye oyun oynandı, bize vites küçülttüler'' değerlendirmesinde bulundu.
   
''Yarıştan düşen Avrupalılar, teknolojiyle çıkış yapmaya çalışıyor''
   
Bakan Yıldırım, ''kriz neden oldu'' diye konuşmalar yapılırken, krizin ilacının yatırım olduğunu söylediklerini belirterek, ''Alt yapı yatırımları başta olmak üzere yatırımları arttırdık. En büyük alt yapı yatırımlarını 2009 yılında yaptık. Biz kendi insanımıza, 'Türkiye güçlüdür ve etkilenmez, bu krizi en az hasarla atlatır' dedik. Bu, bize krizin teğet geçmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesidir'' diye konuştu.

Deniz ticaretinin, küresel bir tabiatı olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Her şey deniz ticareti ile oluyor. Kriz, bölge ve maliyet değiştirdi, halen devam ediyor. Dolayısıyla küresel ticaret ve yüzde 85-95'ini taşıyan denizcilik sektörü de bundan en fazla olumsuz anlamda payını alan sektör oldu. Aşırı iştah ile alıştığımız dönem sona eriyor. Yeşil reçete bizim hiçbir zaman başvuracağımız bir şey değil. Tedbirlerimiz alırız, o ayrı konu ama, yeşil reçete dönüşü olmayan hastalık anlamına gelir. Bizim kronik hastalığımız yok. Bazı şeylerin de üstesinden geliriz. Bu toplantıda bazı ipuçları aldım.''

Yıldırım, 2012 başında hızlı bir toparlanma süreci beklenirken, Çin ekonomisindeki yavaşlamaya işaret ederek, ''Çin ekonomisinde yavaşlama başladı, derinleşmesi halinde diğer krizlerden farklı olur. Dünyanın bütün kimyasını bozacak bir iş olur'' yorumunu yaptı.

Bu durumun dikkatle izlenmesi gereken bir konu olduğunu dile getiren Yıldırım, ''OECD toplantıları yapılıyor. Alınması gereken önlemlerde birinci sırada, piyasaları bozan aşırı düşük maliyetlerle Çin'in teklif vermesi, ikinci sırada yeni makinalar, daha az yakıtlı gemiler. Bu Avrupalılar tamamen yarıştan düştüğü için, tamamen teknolojiyle çıkış yapmaya çalışıyorlar. Gelişmiş ülkeler, piyasaları maniple ederek buralara geldiler ve bu kriz bunun sonucudur'' diye konuştu.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Yenikapı Balık Hali'nin, miting alanı için kaldırılmadığını belirterek, ''Marmaray'ın panelinde, bir, araçların geçeceği Avrasya tünelimiz var. Bu bölgeye geliyor bu yüzden. Aslında oradan kalkması da doğru bir karar'' dedi.


Yıldırım, Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, eskiden doğru dürüst gemi yapamayan Türkiye'nin artık gemi yapabildiğini kaydetti.

Gemicilikte, kontrolüzasyonun şart olduğunu ifade eden Yıldırım, ''Başarılı olmak istiyorsak birleşeceğiz. Bunu hem gemicilik firmaları için hem de tersaneler için söylüyorum. Herkes yan yana küçük atölyelerle bir şeyler yapmayı hedeflerse bir ilerleme kaydedilmez'' diye konuştu.

Yıldırım, yeni teşvik sisteminde, gemi yatırımlarının öncelikli yatırımlar içinde yer aldığını hatırlatarak, yeni teşvik sisteminin denizciliğe sağlayacağı katkılara değindi.

Yeni TTK'nın 1 Temmuz'da yürürlüğe gireceğini anımsatan Yıldırım, ''Uluslararası ticarete uyum sağlamamıza imkan verecek. Kanunun gereklerine uygun olarak denizcilik sektörünün yer alması gereken konularda inceleme yapıyoruz. Gemi inşaa sektörünü geliştireceğiz. Biz, 3,5 milyar TL'lik yerli gemi inşası imkanı sağladık. Hiç destek yapılmadı demek haksızlık olur'' diye konuştu.
   
2023'te 50 bin yat kapasitesi hedefi
   
Bakan Yıldırım, yeni limanlar yaptıklarını dile getirerek, 2023'te 50 bin yat kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.

Marmara içerisinde kuzey-güney için taşımacılığa uygun limanlar inşa edeceklerini ifade eden Yıldırım, ''Denizden yük taşımacılığını geliştirmek adına çalışmalar var. Harçlar, görevliler tarafından, vergi daireleri tarafından alınıyordu. Artık e-tahsilatla bu işler yapılabilir haline geldi. Römorkör hizmetleri konusunda yönetmelik çalışmalarına başladık. Bu sene sonuna kadar yürürlüğe sokarız. Bu, kazanç kapısı olmaktan ziyade emniyetli hizmet veren alt yapı şekline dönüşecek'' şeklinde konuştu.

Geçmişte gemilerin ve gemi adamlarının ''kara liste''de olduğunu aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

''Artık verilen eğitim ile beyaz listeye geçmiştir. Gemi adamları taslağı da hazırlanıyor, yürürlüğe girecek. Limanlar yönetmeliği değiştirilecek ve her limanın ayrı yönetmeliği olmayacak. Deniz ulaştırması ve iç sularımıza önem veriyoruz.

ÖTV muafiyetiyle 2,7 milyar liralık sektöre doğrudan destek yaptık. Bunu da başka hiçbir sektör almadı. Kruvaziyer rekor seviyede büyüyor, yüzde 559 artış oldu. 2012'nin ilk 5 aylık döneminde yolcu sayısı 360 bin civarındadır. Deniz ticaret filomuz kriz döneminde de büyümeye devam etti.''
   
Yenikapı Meydan Düzenlemesi
   
Katılımcılardan birinin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Yenikapı Meydan Düzenlemesi çalışmasını başlatmaya hazırlanmasına ilişkin sorusu üzerine ise Yıldırım, ''Yenikapı Balık Hali, miting alanı için kaldırılmıyor. Marmaray'ın panelinde, bir, araçların geçeceği Avrasya tünelimiz var. Bu bölgeye geliyor bu yüzden. Aslında oradan kalkması da doğru bir karar. Oraya sıkışıp kaldınız. Bir an önce yapılması için biz de gerekli gayreti göstereceğiz'' dedi.

Bakan Yıldırım, konuşmasının ardından toplantının yapıldığı binadan Kıyı Emniyetine ait tekne ile ayrıldı.

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı \ haberin tüm hakları Aktüel Deniz Haber Ajansı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı \ haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı \ haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur .... 
 Köşe Yazıları
 
 Anı Köşesi

 Foto Galeri
 
 Video Galeri